Nowość na Podhalu! Videodermatoskop FotoFinder dermoscope vexia jedynie w Allmedica!

Wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia jest obecnie najbezpieczniejszym, najbardziej dokładnym oraz najprostszym badaniem diagnostycznym skóry. Niepokojące zmiany i przebarwienia lekarz ogląda w dużym powiększeniu (w przypadku badania wideodermoskopem firmy Foto Finder nawet w siedemdziesięciokrotnym). Dzięki temu jest w stanie wstępnie ocenić złośliwość danego znamienia, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie ją wykluczyć. Utrwalone efekty badania, fotografie, służą analizie stanu zdrowia skóry na przestrzeni lat. Zdjęcia danego fragmentu skóry są porównywane przy każdej wizycie, co umożliwia śledzenie jego zmian.

Regularne badania są wskazane dla osób narażonych na częste przebywanie na słońcu oraz z tendencją do powstawania nowych pieprzyków. Co warto podkreślić, wideodermatoskopia jest bardzo skuteczna diagnostycznie, a przy tym bezinwazyjna.

Profilaktyczne badania wideodermoskopem Foto Finder dają 95% szansy na wczesne wykrycie czerniaka złośliwego.

Zintegrowana z kamerą przystawka do badania miejsc trudno dostępnych umożliwia ocenę zmian skórnych w miejscach, których nie można zbadać przy użyciu konwencjonalnego dermoskopu – np. okolice międzypalcowe, wnętrze małżowiny usznej, powieki.

docking_station

Inne zastosowania badania wideodermoskopowego obejmują:

 • badanie włosów (trichoskopia) – co ułatwia diagnostykę przyczyny utraty włosów i często pozwala na uniknięcie wykonywania bolesnych badań diagnostycznych (trichogram, biopsja skóry)
 • diagnostykę chorób zapalnych skóry – np. łuszczycy lub liszaja płaskiego
 • diagnostykę chorób pasożytniczych skóry – np.: nieinwazyjne potwierdzenie rozpoznania zakażenia świerzbowcem ludzkim
 • diagnostykę chorób aparatu paznokciowego (kapilaroskopia, onychoskopia)
5aa40834633ef fotofinder_dermoscope_vexia_front fotofinder_dermoscope_vexia_5

JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Podczas wideodermoskopii ocenia się wszystkie okolice dostępne badaniu – na badanie prosimy zgłosić się bez makijażu, a w przypadku zmian na paznokciach – bez lakieru. Aby uniknąć trudności w obrazowaniu skóry nie należy również w dniu wizyty stosować balsamu do ciała/samoopalacza.

KIEDY I JAK CZĘSTO NALEŻY WYKONYWAĆ BADANIE?

Badanie warto wykonać jeśli którekolwiek ze znamion charakteryzuje się choćby jedną z wymienionych cech:

 • A (Asymmetry) Asymetria, nieregularny kształt
 • B (Borders) Brzegi zamazane, poszarpane
 • C (Color) Pigmentacja – nieregularny kolor w obrębie jednej zmiany, np. ciemnobrązowy, czarno-brązowy, czerwonawy, szaro-białe zmiany
 • D (Diametr) Średnica większa niż 5 mm
 • E (Elevation) Uwypuklające, powiększające lub zmniejszające się znamię

Dermoskopowa/wideodermoskopowa ocena wszystkich znamion barwnikowym powinna być wykonywana minimum raz w roku. Dotyczy to także dzieci. U osób u których występują dodatkowe czynniki ryzyka (np. tzw. zespół znamion atypowych, stosowanie leków obniżających odporność, przebyty czerniak) – częstość kontroli ustala się indywidualnie.

Dodatkowo w dermoskopii/ wideodermoskopii powinna być oceniona każda nowo powstała lub zmieniająca się zmiana barwnikowa – zwłaszcza u osób po 25 roku życia.

W przypadku, gdy podczas rutynowo przeprowadzanego badania dermoskopowego stwierdzone zostaną zmiany o niepokojącym obrazie lekarz może zalecić diagnostyczne wycięcie zmiany lub ich obserwację dermoskopową – wówczas po około 3-4 miesiącach porównuje się obraz zmiany oglądanej w powiększeniu i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu.

Kontrolne badanie dermoskopowe należy przeprowadzać minimum 4 tygodnie od czasu ostatniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a najlepiej gdy czas ten wynosi 8 tygodni.

PRZECIWWSKAZANIA

Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne. Do badania nie ma przeciwwskazań.

Badanie może być wykonywane u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz u osób starszych (w tym posiadających implanty lub wszczepialne urządzenia kardiologiczne).Trichoskopia

Trichoskopia (komputerowe badanie włosów) to nowoczesna metoda badania owłosionej skóry głowy i włosów, przeprowadzane jest za pomocą nowoczesnego videodermatoskopu FotoFinder Vexia, lidera na rynku urządzeń videodermatoskopowych. Badanie jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, nie wymagające pobierania włosów. Badanie pomaga zdiagnozować i ocenić stan nasilenia wielu chorób skóry głowy w tym:

 • łysienia telogenowego
 • łysienia plackowatego
 • łysienia androgenowego i innych typów łysienia

Trichoskopia pozwala poznanie przyczyny i wdrożenie skutecznego leczenia. Trichoskopia nie tylko pomaga zdiagnozować choroby skóry głowy, m.in. łysienie., również pozwala jednak pójść o krok dalej i zdiagnozować jakim rodzajem łysienia dotknięty jest pacjent. Dermatolog jest w stanie ocenić, czy ma do czynienia z łysieniem plackowatym czy androgenowym. Wynik trichoskopii może też wskazywać na inne choroby takie jak łupież, grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub inny problem ze skórą głowy lub z włosami.

fotofinder_tricholab_untersuchung

Dla kogo przeznaczona jest trichoskopia?

 • dla osób z wypadaniem włosów, przerzedzeniem włosów dla osób z łysieniem plackowatym
 • dla osób ze zmianami w obrębie skóry głowy (rumień, łuska, guzki, plamki)
 • dla osób leczonych z powodu wypadania włosów w celu monitorowania skuteczności terapii
 • dla osób z łamliwością włosów

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie trwa około 15-30 minut, nie wymaga przygotowania. Jest całkowicie bezbolesne.

 

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań. Badanie może być wykonywane u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz u osób starszych (w tym posiadających implanty lub wszczepialne urządzenia kardiologiczne).

Gdy ilość wypadających włosów niepokojąco się zwiększa, a przerzedzenia na głowie są coraz bardziej widoczne – nie testujmy kolejnych suplementów tylko udajmy się na profesjonalne badanie lekarskie! 


Zapraszamy na konsultacje oraz badania do gabinetu dermatologicznego, który znajduje się przy al. 1000-lecia 111 w Nowym Targu. Gabinet jest wyposażony w wideodermatoskop, dermatoskop oraz aparat CRYO do kriochirurgii. Również jest możliwość wykonać zabiegi elektrokoagulacji odpowiednim nowoczesnym sprzętem.

Znajdź swojego specjalistę  >>>  i umów wizytę już dziś!

Wybierz swój sposób rejestracji:
+48 18 265 74 88  (Centrum Obsługi Pacjenta)
e-rejestracja - https://er.allmedica.pl/
zapisy w dowolnej placówce grupy ALLMEDICA
Wróć do sekcji: Aktualności

Allmedica

ALLMEDICA to prywatna przychodnia medyczna dzialajaca w oparciu o doswiadczony zespól medyczny i wysokie standardy obslugi pacjenta.