Bezpłatne badania prenatalne USG 3D/4D oraz badania biochemiczne w ramach NFZ dla każdej przyszłej mamy!

Program badań prenatalnych ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży (I, II trymestr). Dzięki temu możliwe jest podjęcie leczenia wad jeszcze w okresie życia płodowego.

Dla kogo badanie?

Badania prenatalne w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ, przysługuje każdej kobiecie w ciąży, wystarczy posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

Jakie badania obejmuje Program badań prenatalnych?

 • USG genetyczne 3D/4D - I trymestr pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
 • USG genetyczne 3D/4D – II trymestr pomiędzy 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży
 • Badania biochemiczne - I trymestr pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży:
  • Estriol
  • AFP – (α-fetoproteina),
  • β-HCG - gonadotropina kosmówkowa - podjednostka beta
  • białko PAPP-A - osoczowe białko ciążowe A z komputerową oceną ryzyka wystąpienia choroby płodu
 • USG genetyczne 3D/4D - I trymestr pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży

Wszystkie badania prenatalne realizowane w ramach programu profilaktycznego są całkowicie bezpłatne, finansowane przez NFZ

Jak zapisać się na badania prenatalne?

Do udziału w bezpłatnym programie wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

Przygotowanie do badania

 • Badania USG 3D/4D nie wymagają specjalnych przygotowań. Zwykle zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego przed badaniem. Na wizytę weź ze sobą skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, wyniki badań, jeśli takie już masz oraz dokument tożsamości.
 • Badania z krwi (genetyczne i biochemiczne) również nie wymagają specjalnych przygotowań.

Osoby posługujące się językami obcymi lub językiem migowym proszone są by na badanie przyjść z tłumaczem.

Garść statystyk

Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3-5 proc. I wzrasta ono wraz z wiekiem przyszłej mamy. Część z tych wad można leczyć jeszcze na etapie ciąży. Dlatego tak ważna jest ich wczesna diagnostyka.

W ostatnich latach wzrasta systematycznie w Polsce średni wiek kobiet rodzących. Późne ciąże stanowią dziś 8–10% ogólnej liczby porodów. Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu, a każdy taki przypadek wymaga sprawdzenia za pomocą badań genetycznych. Część z wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I, II trymestr). W przypadku, gdy nastąpi podejrzenie wady, wskazana jest dalsza diagnostyka.

Program badań prenatalnych finansowany przez NFZ, ma na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu, ich wczesną diagnostykę oraz, o ile to możliwe, podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.