Bezpłatna cytologia i kolposkopia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy na NFZ!

Jakie badania obejmuje Program profilaktyki raka szyjki macicy?

  • Etap podstawowy - badanie cytologiczne
  • Etap diagnostyczny - diagnostyka materiału pobranego z szyjki macicy podczas cytologii
  • Etap pogłębionej diagnostyki - kolposkopia lub kolposkopia z celowanym pobraniem wycinków i badaniem histopatologicznym

Badania cytologiczne

Opis

Cytologia jest podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu profilaktyki raka szyjki macicy. Sprawdza obecność komórek przedrakowych lub rakowych z tarczy i kanału szyjki macicy. Podczas rutynowej procedury komórki z szyjki macicy są delikatnie zdrapywane, a następnie badane pod kątem "nienormalnego wzrostu" – karcynogenezy. Badanie przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym.

Dla kogo badanie?

Bezpłatne badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy przysługuje:

  • co 36 miesięcy kobietom w wieku od 25 do 64 lata
  • co 12 miesięcy kobietom w wieku od 25 do 64 lata obciążonym czynnikami ryzyka:
    • zakażenie wirusem HIV,
    • przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
    • zakażenie HPV - typem wysokiego ryzyka.

Wyłączenia z programu badań cytologicznych:

  • rozpoznanie nowotworu złośliwego szyjki macicy

Po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) kobiety spełniające kryteria kwalifikacji do programu ponownie zostają objęte programem.

Jak zapisać się na bezpłatną cytologię?

Jeśli kwalifikujesz się w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, wystarczy że umówisz się ONLINE odwiedzając naszą stronę lub telefonicznie przez infolinię tel.: +48 22 610 10 10 (wew. 4)

Jak umówić wizytę z badaniem cytologicznym online? To proste!

  1. Wejdź na naszą stronę e-rejestracji.
  2. Wybierz zakres dat.
  3. Wciśnij przycisk 'Szukaj'.
  4. Wybierz dogodny termin i kliknij 'Rezerwuj'.

Zalecenia do wykonania cytologii

Przygotowanie do badania

  • Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu
  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy)
  • Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy
  • W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie

Gdzie wykonasz badanie?

Badanie wykonywane jest w placówkach Allmedica:

Nowy Targ, al. 1000-lecia 111
Mszana Dolna, ul. Orkana 10
Kraków, Adolfa Dygasińskiego 2D

Kolposkopia z badaniem histopatologicznym

Opis

Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania.

Dla kogo badanie?

Bezpłatna kolposkopia w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy przysługuje kobietom, które wykonały badanie cytologiczne w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy oraz otrzymały skierowanie do etapu dalszej diagnostyki z zaleceniem do wykonania kolposkopii.

Wyłączenia

Nieodpłatnej kolposkopii w ramach programu nie mogą wykonać kobiety skierowane (poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia, w przypadku rozpoznania nowotworu szyjki macicy lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego w zakresie onkologii.

Jak zapisać się na bezpłatną kolposkopię?

Jeśli posiadasz skierowanie do dalszej diagnostyki w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, z zaleceniem do wykonania kolposkopii lub kolposkopii z celowanym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego, skontaktuj się z naszą infolinią tel.: +48 22 610 10 10 (wew. 4)

Zalecenia do wykonania kolposkopii

Przygotowanie do badania

  1. Zadbaj o higienę osobistą.
  2. Ubierz się wygodnie (luźna spódnica lub sukienka będzie wygodniejsza niż spodnie).
  3. W dniach poprzedzających badanie (około 1 tygodnia), powinnaś powstrzymać się od współżycia seksualnego oraz irygacji pochwy.
  4. Co do zasady nie przeprowadza się kolposkopii w czasie miesiączki, warto więc zgrać termin wizyty ze swoim cyklem miesięcznym.
  5. Bezpośrednio przed kolposkopią pacjentka nie powinna też być poddana badaniu ginekologicznemu.

Zalecenia po kolposkopii

  1. Powstrzymanie się od współżycia seksualnego przez kilka dni (o czas absencji należy zapytać lekarza, zazwyczaj jest on skorelowany z zakresem zabiegu).
  2. Unikaj zwiększonego wysiłku fizycznego.
  3. Jeśli w czasie kolposkopii pobierany był wycinek do dalszych badań, przez kilka kolejnych dni a nawet tygodni możesz obserwować lekkie plamienie. Do czasu jego zakończenia nie należy używać tamponów – zamiast tego zdecydowanie wskazane są podpaski.

Gdzie wykonasz badanie?

Badanie wykonywane jest w placówkach Allmedica:

Mszana Dolna, ul. Orkana 10
Wadowice, Konstytucji 3-maja 4
Kraków, Adolfa Dygasińskiego 2D

Garść statystyk

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby. Choroba atakuje powoli i niespodziewanie, przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Gdy pojawiają się niepokojące symptomy, zwykle nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, bardzo trudnym lub niemożliwym do wyleczenia.

Profilaktyka ratująca życie!

Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie wczesnego stadium choroby, co znacząco zmniejsza szanse na rozwój nieprawidłowych zmian. Szacuje się, że regularne poddawanie się cytologii zmniejsza aż o 80% ryzyko zachorowania na raka.

Czynniki ryzyka raka macicy

  • Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkonogennym (HR HPV),
  • Wiek (zachorowalność zwiększa się z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia),
  • Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • Duża liczba partnerów seksualnych,
  • Duża liczba porodów,
  • Palenie papierosów,
  • Stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym - Partnerzy z infekcją HPV (ryzyko wzrasta 20 krotnie).